wz
PC slovníček od A do Z
© webdesigh by Méďák
Domů
Návštěvní kniha
Chat

K - L

 SMS

 O2

 Vodafone

 

 Vyhledávače

 Google

 Morfeo

 

 České portály

 Atlas

 Centrum

 Seznam

 Volný

A-B   C-D   E-F   G-H   I-J   K-L

M-N   O-P   Q-R   S-T   U-V   W-X   Y-Z

K6 

Procesory firmy AMD srovnatelné s CPU řadě Intel Pentium II. Poslední verze K6-II a K6-III obsahují oproti Pentium II sadu multimediálních instrukcí 3D-Now. Používají patici Soket7 nebo Super7 Socket - podle typu. Tyto procesory nepodporují SMP 

K7 

viz Athlon 

Katmai 

Pentium III. Interní název při vývoji Pentium III. Oproti Pentium II obsahuje m.j. 70 nových instrukcí pro rychlejší 3-D grafiku, zpracování obrázků, audio, video, rozpoznání hlasu, ... Procesor dosahuje rychlosti až 800 MHz. 

Kbps 

viz bps 

Kerberos 

Metoda pro bezpečnou autorizaci přístupu ke službám v počítačových sítích. 

kernel 

jádro. Nejnižší úrovně operačních systému (UNIX, něco od IBM) realizující I/O operace, plánující procesy, přidělující sdílené prostředky (paměť, disky, tiskárny, síť, ...). Některé kernely jsou vyvíjeny jako otevřené systémy (Linux), některé jsou vyvíjeny jako profesionální komerční systémy (velké UNIXy). 

knowbot 

intelligent agent, agent. Speciální program, který navštěvuje www prezentace a získává z nich informace podle předem definovaných kritérií. Získané informace neobsahují samotný obsah, ale na podle jednoduchého požadavku (např. newsbot sleduje aktualizace a změny) informují uživatele knowbota o nutnosti cílové stránky internetu navštívit. 

komutovaná linka 

viz dial-up 

LAN 

Local Area Network. Počítačová síť spojující několik pracovních stanic dohromady, za účelem sdílení pracovních prostředků - data, programy, informace, externí paměti, tiskárny, ... Nejrozšířenější LAN technologie jsou: Ethernet, Token ring, ARCNET, FDDI. 

LDAP 

Lightweight Directory Access Protocol. Služba (softwarový protokol) pro vyhledávání organizací, osob nebo jiných objektů jako jsou soubory, služby v počítačových sítích (internet, intranet). Informace jsou ukládány v jednoduché stromové struktuře (země, organizace, pracoviště, osoba, soubor, nebo služba jako je např. síťová tiskárna). 

Linux 

32-bitový (případně 64-bitový) víceúlohový víceuživatelský operační systém typu Unix. Jeho API je kompatibilní s normou POSIX. Naprogramoval jej v roce 1991 Linus Torvalds z Finska. Jeho původní verze je zdokonalována bezpočtem lidí na celém světě, díky čemuž je v současnosti schopen konkurovat komerčním implementacím Unixu. Za svou popularitu vděčí tomu, že má nízké nároky na hardware, velmi příznivý výkon a vztahují se na něj licenční podmínky GPL (GNU General Public License) - což má za důsledek, že je k dispozici zdarma i se zdrojovými kódy. Linux je dostupný v mnoha formách, které se nazývají distribuce. Mezi nejznámější patří RedHat, Debian, SlackWare, Caldera či S.u.S.e. Linux byl původně vyvinut pro počítače kompatibilní s x86, ale dnes je k dispozici i pro další platformy (např. m6800, MIPS, SPARC nebo ALPHA). 

List server 

Program, který obsluhuje konference a diskusní skupiny po emailu. Rozesílá příspěvky jednotlivým účastníkům diskuse a také poskytuje administraci s diskusí spojené: přihlášení do skupiny, odhlášení, přesměrování atp. 

Lynx 

Textově orientovaný web prohlížeč používaný zejména v prostředí UNIXu. Přestože je podpora grafiky ve světě www stále větší, obliba Lynxu neklesá, zvláště pro svou malou náročnost na provoz.