wz
PC slovníček od A do Z
© webdesigh by Méďák
Domů
Návštěvní kniha
Chat

Q - R

 SMS

 O2

 Vodafone

 

 Vyhledávače

 Google

 Morfeo

 

 České portály

 Atlas

 Centrum

 Seznam

 Volný

A-B   C-D   E-F   G-H   I-J   K-L

M-N   O-P   Q-R   S-T   U-V   W-X   Y-Z

Quicktime 

Multimediální technologie pro pořizování, ukládání a přehrávání videosekvencí od firmy Apple. Umožňuje kombinovat zvuk, text, animaci a video v jednom souboru. Pomocí nainstalovaných přehrávačů lze tyto sekvence prohlížet také na internetu. Používané extenze souborů: qt, mov, moov. 

RDF 

Resource Description Framework. Standard popisující způsob zápisu využitelných pro webové prohledávače, mapy se strukturou prezentace, digitální knihovny, anotace, ... 

RFC 

Request For Comments. Závazný dokument popisující doporučené technologie. Od roku 1970, kdy vznikl první dokument specifikující protokol ARPAnet, již vzniklo přes 2500 dokumentů a převážná část z nich se věnuje internetu. viz http://www.rfc-editor.org 

RJ-11 

Označení pro standardní čtyřdrátový telefonní konektor používaný v analogových telekomunikacích. Klasická telefonní linka z něj používá jen dva vodiče. 

RJ-45 

Označení pro standardní konektor. Vypadá podobně jako RJ-11, ale je dvakrát tak široký (osm vodičů). Používá se ve strukturovaných kabelážích pro počítačové sítě, ISDN a telefony. 

rlogin 

Příkaz pro vzdálené přihlášení na UNIX server. Obdoba příkazu telnet. 

robot 

Speciální program, který automaticky prochází internetové stránky a provádí jejich evidenci a indexaci. 

router 

směrovač. Technické zařízení (případně program), které realizuje propojení mezi nejméně dvěma sítěmi, zajišťuje správné směrování paketů mezi těmito sítěmi. Je mnohem inteligentnější (také složitější a dražší) než můstek (bridge). Kromě své základní funkce, kterou je směrování paketů mezi sítěmi, nabízí mj. automatické hledání optimální přenosové cesty, filtrování paketů, monitorovací a bezpečnostní funkce. Směrovač je obvykle hardwarové zařízení, může však být realizován i softwarově.